ZDOBYLIŚMY TYTUŁ "BEZPIECZNEJ SZKOŁY"!

Utworzono dnia 12.11.2014

Miłym akcentem zakończył się rok szkolny w Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej, gdyż otrzymała ona w ostatnim tygodniu czerwca br. dyplom Bezpiecznej Szkoły.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zdobyła tytuł „Bezpiecznej Szkoły” w IV Ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”. Równocześnie uzyskaliśmy członkostwo w „Ogólnopolskim Klubie „Bezpiecznej Szkoły”. Organizatorem konkursu była Fundacja Państwo Obywatelskie oraz redakcja miesięcznika „Perspektywy Europejskie” przy wsparciu gremium Komitetu Honorowego, w którym znaleźli się m.in.: przedstawiciele Sejmu (z Ewą Kopacz – Marszałek Sejmu RP), Senatu, członkowie Rządu RP, Rektorzy wyższych uczelni, Kuratorzy oświaty, Wojewodowie, Prezydenci miast i Marszałkowie Sejmików.

Konkurs przeprowadzono pod hasłem: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja, a jego celem było spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia - obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego.

W konkursie uczestniczyło ponad 2700 szkół z całej Polski, zorganizowano tysiące debat uczniowskich (w tym także debaty w naszej szkole), konkursów, badań społecznych itd.

Koordynatorem konkursu w naszej placówce  i osobą, która przyczyniła się do tego, że jego program został w całości zrealizowany była Pani Elżbieta Kozieł – nauczyciel historii. Jak podkreśla dyrektor szkoły – Pani Agnieszka Prędota – Gad, było to trudne przedsięwzięcie, a sam projekt był realizowany od 15 września 2013r.  do 15 kwietnia 2014 r. Szkoła przystępując do konkursu przyjęła na siebie zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od „1" do „10". Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu Bezpieczna Szkoła było uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań. Wśród tych zadań znalazły się min.: Przeprowadzenie spotkań uczniów
z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna; Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne; a także przeprowadzenie konwersatoriów nt. Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić., Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki"., czy też Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia... Prezentacja obejmowała podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego - w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych, a także tematykę przestępczości nieletnich i wykonywania kar orzeczonych przez sądy dla nieletnich oraz sądy powszechne. Dyrektor szkoły dodaje, iż program ten służy przede wszystkim  podniesieniu poziomu bezpieczeństwa naszych uczniów oraz przeciwdziałaniu zagrożeniom w środowisku otaczającym młodych ludzi.