Ekipa Młodego Ratownika :)

2 czerwiec 2023'

Pokaz Ekipy Młodego Ratownika w Dniu Dziecka - 2 czerwca 2023

Pierwsze zajęcia EMR odbyły się 7 marca 2023 roku. Prowadzone są cyklicznie raz w tygodniu po dwie godziny lekcyjne.
Prowadzący zajęcia: Anna Sitek Żmuda, Tomasz Gruszczyński.

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w zajęciach

31 maj 2023'

26 maj 2023'

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, czyli latające karetki, dziś już nie wzbudzają takiej sensacji jak jeszcze kilkanaście lat temu. Przyzwyczailiśmy się do myśli, że są tam gdzieś podniebne zespoły ratunkowe i w razie potrzeby przyjdą nam z pomocą. Motto zespołów ratunkowych LPR brzmi: Latamy, by ratować. W ciągu roku wykonują kilkaset lotów, w dzień i w nocy. Pojawiają się tam, gdzie czas gra nadrzędną rolę, a odległości do pokonania są zbyt duże dla karetek. Dziełają tak  by pacjenta jak najszybciej

dostarczyć do szpitala. W piątek ,,Ekipa Młodego Ratownika” miała przyjemność odwiedzić bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Masłowie. Pan Paweł-ratownik, omówił  między innymi na jakiej zasadzie działa Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, rejon działania śmigłowca LPR, zasięg lotu, jak wygląda proces startu do zdarzenia, jak wygląda transport poszkodowanego, oraz jak wygląda podział obowiązków w czasie lotu śmigłowca HEMS. Dowiedzieliśmy się również między, że Zespół Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego  to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarka i lekarz.    Młodzież   mogła   wejść    do

śmigłowca, obejrzeć każdy szczegół wewnątrz i na zewnątrz, a także zadać panu Pawłowi każde nurtujące ich pytanie związane z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Największe wrażenie zrobiła na uczniach wiadomość, że śmigłowiec do podejmowania akcji ratowniczych ma na start tylko 4 minuty. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki byli pod wrażeniem miejsca jak i zawodów  jakie poznali bliżej, kto wie może wśród nas jest przyszły pilot lub ratownik medyczny.,,Ekipa Młodego Ratownika” dziękuje Panu Pawłowi Kubickiemu za tak ciekawą lekcję, a Panu Dyrektorowi za zorganizowanie  wspaniałej i wartościowej wycieczki

16 maj 2023'

Udzielanie pierwszej pomocy jest bardzo ważne i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Istotne jest to by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania. Przykładów ratowania życia przez dzieci nie brakuje. Co jakiś czas słyszymy o kolejnych małych bohaterach. To dzieci i młodzież najczęściej podejmują się udzielania pierwszej pomocy. Potwierdzają to lekarze i ratownicy medyczni, którzy po wezwaniu dojeżdżają na miejsce wypadku.
Celem zajęć ,,Ekipy młodego ratownika” jest przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Podczas spotkań uczymy się jak należy sprawdzać przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego, uczniowie aktywnie biorą udział w ćwiczeniach praktycznych na fantomie wykonując podstawowe czynności ratownicze.
W nagrodę za piękną postawę młodzi ratownicy już w piątek wybiorą się do Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w Masłowie, z bliska będą mogli zobaczyć śmigłowiec, a nawet usiąść za jego sterami. Praca załogi LPR jest trudna i nieprzewidywalna, choć to trudny zawód, to również wspaniała misja. Dla naszej ,,ekipy” będzie też to nowym doświadczeniem i niesamowitą przygodą.

4 kwiecień 2023'

Gdyby co dziesiąty mieszkaniec ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie!
Pod pojęciem Ratownictwo rozumiemy niesienie pomocy w nagłych wypadkach. Dziś odbyły się kolejne już zajęcia z ratownictwa medycznego. ,,Ekipa młodego ratownika” poprzez praktyczne ćwiczenia uczy się jak w prawidłowy sposób reagować w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. W trakcie zajęć dzielimy się doświadczeniem, wątpliwościami. Odpowiadamy na pytania, podejmujemy zagadnienia które nas interesują i nie boimy się trudnych tematów.
Tylko długotrwałe uczenie się i doskonalenie swoich umiejętności pozwoli w przyszłości przynieść wymierne efekty.