Chrzest Polski

Utworzono dnia 22.04.2024
14 kwietnia 966 roku miało miejsce wydarzenie, które na zawsze odmieniło bieg historii świata i Europy, a przede wszystkim losy nas, Polaków. Chrzest Polski był przełomowym momentem - to właśnie decyzja Mieszka I dała początek polskiej państwowości i trwale umieściła Polskę na mapie Europy. Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju.
W naszej szkole uczciliśmy to wydarzenie organizując akademię będącą jednocześnie niecodzienną lekcją historii. Na występ złożyły się sceny teatralne przedstawiające intencje oraz zabiegi naszego pierwszego historycznego władcy Mieszka I o przyjęcie chrztu. Kulminacyjnym momentem przedstawienia była scena chrztu władcy dokonanego przez biskupa Jordana w 966 roku. Młodzi artyści wystąpili na tle okazjonalnej dekoracji, w części artystycznej udział wzięli uczniowie klasy V I, którzy przedstawili początki naszej Ojczyzny, zwyczaje panujące na dworze Mieszka I, przybycie Dobrawy, scenę przyjęcia chrztu. Wysłuchali fragmentów opracowań historyka na temat przyczyn i znaczenia tego doniosłego aktu. Przekaz zdobił piękny utwór muzyczny ,,Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Nad przygotowaniem przedstawienia czuwała Pani Aldona Grzyb. Apel był ciekawą formą prezentacji wydarzeń z lat panowania pierwszego historycznego władcy Polski z dynastii Piastów. Po części artystycznej uczniowie odpowiadali na pytania związane z początkami naszej ojczyzny. Obchodzenie Święta Chrztu Polski stało się ważnym elementem wychowania patriotycznego, a nasza szkoła chętnie bierze udział w inicjatywach propagujących historię Polski. Jest to wspaniała okazja do wzbudzenia wśród uczniów refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu.