Święto pieczonego ziemniaka 2015

Utworzono dnia 15.10.2015

Coroczny Festyn Rodzinny w Rudzie Strawczyńskiej cieszył się dużym zainteresowaniem. Jego gospodarzami byli: Szkoła Podstawowa w Rudzie Strawczyńskiej pod przewodnictwem p. dyrektor Agnieszki Prędoty-Gad, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie SP w Rudzie Strawczyńskiej oraz Rada Sołecka na czele z sołtysem wsi Tadeuszem Pichetą. Honorowy patronat nad nim objął Wójt Gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk.

Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP Marek Gos, Radna Powiatu Kieleckiego Monika Jabłońska, Radna Gminy Strawczyn Elżbieta Piotrowska, Dyrektor SCKiS Maciej Lewandowski, Kierownik Referatu Oświaty, Spraw Obywatelskich i Organizacyjnych Monika Sideł. Należeli oni także do grona sponsorów, wśród których znaleźli się również: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, M. i J. Łakomiec, G. i J. Jankowscy, M. i J. Jankowscy, F. Dziubeła,
J. i R. Dziubeła, D. i A. Wrona, S. i J. Petrus, M. i J. Pasternakiewicz, J. i M. Kowalczyk, M. i P. Gabryś, M. i J. Kurczyńscy, A. i J. Pańczyk, I. i A. Picheta, H. i M. Snoch,
H. i J. Maliccy, K. i Z. Ciszek, B. i M.  Prędota, R. i B. Jankowscy, P. i D. Dudzic, T. Majka. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za hojność, dzięki której mogliśmy zapewnić naszej społeczności wiele ciekawych atrakcji.

Nad przygotowaniem i przebiegiem imprezy czuwała p. Emilia Zielińska, która wraz z p. Wiolettą Frączek prowadziła festyn.

„Święto Pieczonego Ziemniaka” rozpoczęła p. dyrektor Agnieszka Prędota-Gad witając gości, rodziców, nauczycieli, uczniów i całą społeczność lokalną. W atmosferę imprezy wprowadził nas występ aktorów rodzimej grupy teatralnej z  Rudy Strawczyńskiej ubranych w stroje ludowe: Krystyny Olczyk, Wioletty i Marka Gorajów. Panie zaśpiewały „Piosenkę o Ziemniaku”, a Pan Goraj wyrecytował wiersz pt. „Wykopki”. Tradycją w naszej gminie stało się, że każdy niemalże festyn rodzinny rozpoczyna koncert Orkiestry Dętej ze Strawczyna, która także i tym razem zagrała  pod batutą kapelmistrza Jacka Cielibały. Dużą atrakcją był anglojęzyczny występ pt.: „The Monsters of  Planetx”, który przygotowali uczniowie klasy piątej i szóstej pod nadzorem p. Iwony Toporek. Uświetnił go taniec i piękny śpiew uczennic Dominiki Piotrowskiej i Magdaleny Piotrowskiej. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz sztuk walki Świętokrzyskiego Klubu Karate KYOKUSHIN z Sukowa na czele z sensejem Ernestem Miszczykiem. Kolejny występ – cyrku O'BIMBOLANDO z Łodzi zgromadził dzieci, które z zachwytem i radością obserwowały pokazy akrobatyczne i magiczne sztuczki. Najbardziej podekscytowane były pokazem z żywym wężem. Występ cyrku uatrakcyjnił klown, który angażował dzieci do zabawy.

Odbył się też mecz piłki nożnej o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły: rodzice – uczniowie. Po emocjonującej walce zakończył się remisem, a o rozstrzygnięciu zadecydowały rzuty karne. Wygranymi byli rodzice, którzy przekazali puchar dzieciom. Miały miejsce również wybory Miss Wykopek. Dziesięć kandydatek rywalizowało na scenie w „wykopkowych” strojach. Inny przebieg miały wybory Mistera Wykopek. Wyłonionych przez jury trzech kandydatów miało niebanalne zadanie: jak najdalej wykopać piłkę.

Na zakończenie uwagę wszystkich przykuły unoszące się w powietrzu świetlne lampiony szczęścia, które tworzyły magiczną atmosferę. Ostatnią atrakcją była dyskoteka.

Duży wkład w przygotowanie festynu włożyli rodzice, którzy zapewnili wszystkim smaczne posiłki i czuwali nad ogniskiem by tradycyjnie upieczony ZIEMNIAK – BOHATER NASZEGO ŚWIĘTA – trafił w ręce każdego.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie.

mgr Anna Szymańska

mgr Emilia Zielińska