ŚWIETO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Utworzono dnia 13.10.2017

„Ja król z łaski zgromadzonego ludu, władca dziś samowładny, gwoli utrzymania porządku w państwie polnym, rozkazuję wszem i wobec, podporządkować się nam, ziemniaków surowych nie jeść, a pieczonymi sprawiedliwie się obdzielić, iżby nikt głodny w progi domu nie wracał.” – tymi słowami licznie przybyłych gości (mimo niesprzyjającej aury!) na coroczny Festyn Rodzinny w Rudzie Strawczyńskiej przywitał Ziemniaczany Król w towarzystwie Ziemniaczanej Królowej. Uczniowie w specjalnie przygotowanych strojach dali zgromadzonym znak aby rozpocząć świętowanie.

Festyn zorganizowany został przez Szkołę Podstawową w Rudzie Strawczyńskiej pod przewodnictwem p. dyrektor Agnieszki Prędoty-Gad oraz Radę Sołecką na czele z sołtysem Tadeuszem Pichetą.

Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas: Wiceprezes Funduszu Pożyczkowego Województwa Świętokrzyskiego – Marek Gos, Przewodniczący Rady Gminy Strawczyn – Arkadiusz Wilczkowski, Wójt Gminy Strawczyn – Tadeusz Tkaczyk, Radna Gminy Strawczyn – Elżbieta Piotrowska oraz Dyrektor Samorządowego Centrun Kultury i Sportu – Maciej Lewandowski. Należeli oni także do grona sponsorów, wśród których znaleźli się również: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas, Starosta Powiatu Kieleckiego – Michał Godowski, Radna Powiatu Kieleckiego – Monika Jabłońska, Urząd Gminy Strawczyn,
M. i J. Łakomiec, F. Dziubeła, J. i R. Dziubeła, M. i J. Jankowscy, G. i J. Jankowscy, E. i Z. Jankowscy, M. i J. Pasternakiewicz, H. i J. Maliccy, J. i M. Maliccy, J. i D. Maliccy, S. i J. Petrus, D. i A. Wrona, M. i P. Gabryś, J i T. Majka, A. i K. ZapałaA. i J. Pańczyk, I. i A. Picheta, K. i Z. Ciszek, R. i B. Jankowscy, H. i M. Snoch, M. i P. Snoch, K. i T. Knap, J. i M. Kowalczyk, K. i M. Kaczmarczyk, W. Gołda. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za hojność, dzięki której mogliśmy zapewnić naszej społeczności wiele atrakcji.

Nad przygotowaniem i przebiegiem imprezy czuwała p. Emilia Zielińska, która wraz z p. Wiolettą Frączek – Przewodniczącą Rady Rodziców prowadziła festyn.

Pani dyrektor Agnieszka Prędota-Gad wraz z panem sołtysem Tadeuszem Pichetą witali gości, rodziców, nauczycieli, uczniów i całą społeczność lokalną. Program artystyczny rozpoczął występ Orkiestry Dętej Gminy Strawczyn pod batutą kapelmistrza Michała Leśnika. Dużą atrakcją były popisy wokalne p. Iwony Toporek, p. Wioletty Frączek, p. Iwony Pichety, p. Eweliny Świercz i Angeliki Świercz, które wraz z orkiestrą wprowadziły wszystkich w atmosferę festynu. Uczniowie klasy VII i VI odczytali przygotowane wiersze i ciekawostki na temat głównego bohatera dnia: ziemniaka. Zgromadzona publiczność mogła wziąć udział w konkursach wiedzy. Między innymi  wykazać się znajomością ilości zebranych ziemniaków w Polsce.

Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt przygotowany przez Komendę Miejską w Kielcach i Posterunek Policji w Strawczynie. Dzieci wysłuchały pogodanki na temat bezpieczeństwa, dopytywały o codzienną pracę policjantów i zwiedzały policyjny radziowóz. Dorośli mieli okazję „pospacerować” w alkogoglach na rozstawianym specjalnie w tym celu slalomie. Odbył się także pokaz pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Strawczynie. Można było z bliska zobaczyć specjalistyczny sprzęt strażacki oraz wyposażenie wozu strażackiego. Wszyscy chętni „mali strażacy” z dużym zaangażowaniem obserwowali pracę  prawdziwych strażaków. Kolejny występ – cyrku z Agencji Artystycznej „Caskada” z Zawichostu zgromadził dzieci, które z zachwytem i radością obserwowały pokazy akrobatyczne i magiczne sztuczki. Występ cyrku uatrakcyjnił klown, który angażował dzieci i dorosłych do zabawy.

Miał odbyć się mecz piłki nożnej rodzice – uczniowie o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły,  ale po walkowerze puchar trafił w ręce dzieci. Miss Wykopek została uczennica klasy II Julia Mazurkiewicz.

W czasie trwania imprezy wszyscy mogli najeść się do syta. Były smakołyki z grilla, pieczone ziemniaki i pieczonki z ogniska oraz inne pyszności przygotowane przez rodziców: pierogi, bigos, zalewajka, pyszne ciasta. Wszystkie obecne na festynie dzieci otrzymały kupony na bezpłatną watę cukrową oraz obdarowywane były słodkościami od sponsorów.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc, zaangażowanie i wsparcie w organizacji festynu.

Emilia Zielińska