„ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”

Utworzono dnia 24.11.2016

W Rudzie Strawczyńskiej jak co roku w okresie wykopek obchodzone było „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Festyn rodzinny zorganizowany został przez Szkołę Podstawową pod przewodnictwem p. dyrektor Agnieszki Prędoty-Gad oraz Radę Sołecką na czele z sołtysem Tadeuszem Pichetą. Nad przebiegiem imprezy czuwała p. Emilia Zielińska – nauczyciel tutejszej szkoły.

Popołudnie rozpoczęło się ciepło i słonecznie, a na placu szkolnym z każdą minutą pojawiało się coraz więcej osób. Zaszczycili nas goście: Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Wicemarszałek Agata Binkowska, Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – Marek Gos, Radna Powiatu Kieleckiego – Monika Jabłońska, Przewodniczący Rady Gminy Strawczyn – Arkadiusz Wilczkowski, Wójt Gminy Strawczyn – Tadeusz Tkaczyk oraz Radna Gminy Strawczyn – Elżbieta Piotrowska. Na festyn przybyli też liczni sponsorzy, bez których nasze święto nie przybrałoby tak bogatej formy.

„Święto Pieczonego Ziemniaka” rozpoczęła dyrektor Agnieszka Prędota-Gad witając wszystkich obecnych i zapraszając do wspólnej zabawy. Jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta Gminy Strawczyn pod batutą kapelmistrza Jacka Cielibały i Michała Leśnika.

Dużą atrakcją były występy taneczne, między innymi taniec angielski, irlandzki i walijski w wykonaniu uczniów klas: VI, V i III. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się konkursy: obierania ziemniaków na czas z udziałem gości, zbierania ziemniaków przez uczniów oraz konkurs na łączną wagę trzech ziemniaków. Chętne uczennice mogły pokazać swój ludowy strój, recytować wiersze i śpiewać piosenki na wyborach MISS WYKOPEK. Wśród dziewięciu kandydatek jury wybrało Amelię Zimną, która najlepiej zaprezentowała wizerunek wykopkowej gospodyni. MISTEREM został Filip Lis, który wygrał rywalizację na najdalej wykopaną piłkę.

Festyn uświetnił występ dyplomowanego aktora cyrkowego – Pawła Suskiego, który jako Klaun Kluseczka występuje blisko 20 lat. Jego pokaz z elementami iluzji, żonglerki, ekwilibrystyki, akrobatyki zachwycił i rozbawił nie tylko dzieci, ale dorosłych. Najbardziej podekscytowani byli widzowie zaangażowani do udziału w występie z artystą.

Następnie odbył się mecz piłki nożnej o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły rodzice – uczniowie. Po emocjonującej walce zakończył się wygraną uczniów.

W czasie trwania imprezy wszyscy mogli najeść się do syta. Były smakołyki z grilla, pieczone ziemniaki z ogniska oraz inne pyszności przygotowane przez rodziców. O godzinie dziewiętnastej puszczone zostały lampiony świetlne, które stworzyły magiczną atmosferę wzbudzając ogólny zachwyt, a jednocześnie symbolizowały, że kolejny festyn przeszedł do historii.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania, a szczególnie Radzie Rodziców z Przewodniczącą Wiolettą Frączek.

Podziękowania kierujemy też do sponsorów, którymi byli:

Starostwo Powiatowe w Kielecach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Gminy w Strawczynie, Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie, M. Gos Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, M. Jabłońska Radna Powiatu Kieleckiego, M. i J. Łakomiec, M. i J. Jankowscy, G. i J. Jankowscy, E. i Z. Jankowscy, F. Dziubeła, J. i R. Dziubeła, M. i J. Pasternakiewicz, H. i J. Maliccy, J. i M. Maliccy, J. i D. Maliccy, A. i K. Zapałowie, M. i P. Gabryś, I. i A. Picheta, M. i P. Snoch, T. Majka, A. Borowiec, D. i A. Wrona, M. i J. Kurczyńscy, K. i Z. Ciszek, S. i J. Petrus, A. i J. Pańczyk, K. i T. Knap, W. Gołda, R. i B. Jankowscy

Anna Szymańska

Emilia Zielińska