Strawczyńskie kolędowanie

Utworzono dnia 20.01.2016

W niedzielę, 10.01.2016r. w strawczyńskiej świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny został zorganizowany Koncert Kolęd i Pastorałek. Organizatorami przedsięwzięcia były: Parafia WNM w Strawczynie, Szkoła Podstawowa w Rudzie Strawczyńskiej i Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie. A z wesołą kolędą przybieżeli: Stowarzyszenie Przyszłość Strawczynka, chórek Promyki Maryi, uczniowie SP w Rudzie Strawczyńskiej: Kacper Gos, Dominika i Magda Piotrowskie, Justyna Szymkiewicz oraz Orkiestra Dęta ze Strawczyna.

„Zawsze ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego ręce jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze jak znikome są Twoje możliwości, a jak wielka jest Twoja słabość, jest Boże Narodzenie”.

Słowami wiersza Matki Teresy z Kalkuty rozpoczął się w niedzielne popołudnie w kościele p. w. WNMP w Strawczynie koncert kolęd. Licznie zgromadzoną publiczność serdecznie przywitała pani Agnieszka Prędota-Gad – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej wraz z księżmi tutejszej parafii Krzysztofem Sochackim i Damianem Wojdyłą. Koncert rozpoczęły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej przygotowanym pod bacznym okiem pani Danuty Kowalczyk. Przedstawiły krótki, ale sympatyczny i niekonwencjonalny program. Z przyjemnością patrzyło się ich  grę. Mimo, iż występowali pierwszy raz przed tak liczną publicznością w ogóle nie było widać tremy ani zdenerwowania. Po wprowadzeniu w klimat wydarzeń betlejemskiej szopki rozpoczęliśmy wspólne kolędowanie. Jako pierwsze wystąpiło Stowarzyszenie Przyszłość Strawczynka. Na akordeonie przygrywał pan Andrzej Bonar. Następnie na pięknej barokowej ambonie wystąpił „młody góral” Kacper Gos, który zagrał na skrzypcach i zaśpiewał „Dnia jednego o północy”, „Hej kolęda” i „Kolęda spod regli”. Do wspólnego kolędowania przyłączył się parafialny chórek „Promyki Maryi” pod kierownictwem Józefa Kasprzyka i Mileny Szczepańskiej w kolędach: „Gore gwiazda”, „Kolęda płynie z wysokości” i „Cieszmy się, bawmy się”. „Zaśnij Dziecino” i „Maleńka Miłość” wykonały uczennice Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej Magdalena Piotrowska i Dominika Piotrowska. Gościem specjalnym tegorocznego koncertu była Justyna Szymkiewicz – zdobywczyni nagrody Scyzoryki 2015., która wyśpiewała „W żłobie leży” oraz „Cicha noc”. Na koniec wystąpiła Orkiestra Dęta ze Strawczyna pod batutą pana Michała Leśniaka. Każdy z wykonawców został nagrodzony ogromnymi brawami. Na koniec ksiądz proboszcz Tadeusz Szot zwrócił się do prowadzących dziękując im za podjęcie inicjatywy i ogromne zaangażowanie. Następnie ukłonił się artystom  – wykonawcom  za rozgrzewanie skocznymi melodiami zimowej aury i uświetnienie swoją obecnością tegorocznego koncertu. Ponieważ tegoroczny koncert przyciągnął wiele osób, bo byli obecni: wójt gminy – Tadeusz Tkaczyk, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych UG w Strawczynie, ale też mieszkańcy i gości przybyli z innych parafii, stąd organizatorzy zapowiadają już dziś, iż to przedsięwzięcie będzie kontynuowane w następnych latach. Dodatkowym atutem, który przyciągnął zainteresowanych była chęć obejrzenia pięknej bożonarodzeniowej szopki wykonanej przez ks. Krzysztofa Sochackiego. Jest ona zrobiona na wzór dawnej stodoły, która mieści oprócz pięknych figur przeróżne stare – dawne przedmioty i narzędzia tj. kołowrotek, chomąto końskie i inne ciekawe elementy dawnej kultury, ale: „Chociaż ubogo jest w tej stajence, bogactwem jest i dobro, i prawda, i serce”.