Pogadanka o cyberprzemocy

Utworzono dnia 26.12.2018

Pogadanka z policjantem o cyberprzemocy

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w szkole i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w dniu 19 grudnia 2018 roku odbyło się spotkanie profilaktyczno - edukacyjne z reprezentantem Policji w Gminie Strawczyn. sier. szt. Pawłem Rębiś.

Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne.

Cyberprzemoc, to prześladowanie innych osób za pośrednictwem Internetu i narzędzi elektronicznych, czyli czatów, witryn, e-maili, forów dyskusyjnych, komunikatorów oraz przy pomocy wiadomości sms-ów przesyłanych na telefony komórkowe. To zjawisko staje się coraz bardziej powszechne. Dotyka zarówno osoby dorosłe jak i dzieci, młodzież. Policjant uświadomił uczniów, co zrobić żeby nie zostać ofiarą oraz  jak postąpić, kiedy zostaniemy świadkami takiej formy przemocy. Uzmysłowił suchaczom, gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia u rodziców, pedagoga szkolnego, wychowawcy bądź innej zaufanej osoby. Policjant zaznaczył, że wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami.

Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

Podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

My nauczyciele szkoły w Rudzie Strawczyńskiej, uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Pogadanka dotycząca m.in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie
z Internetu może także stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką.

Iwona Picheta