Pasowanie na czytelnika

Utworzono dnia 14.01.2019

Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów,
które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości.

(Monteskiusz)

Pasowanie na czytelnika

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki  to stały punkt kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj odbywa się wtedy, kiedy uczniowie znają już cały alfabet. Dlatego też,  przed tuż przed zakończeniem pierwszego semestru odbyło się pasowanie pierwszoklasistów SP w Rudzie Strawczyńskiej.

W piątek 11 stycznia 2019r. najmłodsi uczniowie klas I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor Agnieszka Prędota- Gad, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania. W czasie trwania  uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację o krasnoludkach i Królowej Książek, która była bardzo smutna. Królowa była nie pocieszona, ponieważ dzieci nie dbają o jej kochane książeczki, niszczą je, plamią, rysują i malują po okładkach oraz wyrywają stronice z książek.  Dzieci obiecały, że one będą dbać o książki.  Wysłuchały prośby Królowej: ,,(…)  Nie pisz i nie rysuj tuszem po mych kartkach, bo już wkrótce będę prawie nic nie warta. Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki”(…), następne złożyły przysięgę:

MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY

UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY

ŻE BĘDZIEMY KOCHAĆ KSIAŻKI

KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY

I WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK

BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ

OBOWIĄZKI CZYTELNIKA

TRAKOWAC Z WIELKA POWAGĄ

PRZYRZEKAMY!

Należy też zaznaczyć, że i uczniowie pierwszej klasy przygotowali i  pięknie przedstawili wiersze : ,,Żuczek” Jan Brzechwa w wykonaniu Stasia Pichety, Wiktorii Gos, Adriana Kulety, Weronika Rowińska oraz Adriana Pełki oraz ,,Pan Hilary” Juliana Tuwima, który przedstawili Wiktor Gabryś, Tobiasz Gos, Filip Wilk,Maksymilian Wilczkowski i Justynka Kołodziejczyk. Na koniec razem zaśpiewali ,,Kaczkę dziwaczkę” Jana Brzechwy, gdzie głównymi aktorami tego utworu była Lenka Giemza, Wojtek Jankowski i Kacper Czyżewski. Wszystko pod czujnym okiem ich wychowawczyni Elżbiety Kozieł.

Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie klasy V: Maja Szymoniak, Alicja Kurczyńska, Wiktoria Kaczmarczyk, Maja Kurczyńska.

Na zakończenie pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników przez panią Dyrektor.. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom oraz książeczkę.  Dzień pasowania pierwszoklasistów był dniem, gdzie nasza biblioteka otworzyła przed nimi swoje podwoje. Od dziś będą mogli odwiedzać i wypożyczać książeczki.

Ten dzień był tez dniem zakończenia dwóch konkursów, które trwały w oddziale przedszkolnym od listopada 2018r do 7 stycznia 2019r. Pierwszy konkurs pod hasłem ,,Mamo, tato czytamy razem” miał zachęcić do wypożyczania książek przez dzieci ale do zaangażowania rodziców do przeczytania najmniejszym ich wybranej książki. Tutaj zwyciężczyniami zostały: Lenka Wnuk oraz Agatka Smolarczyk. Drugi konkurs polegał na uzupełnieniu przygotowanego przez panią bibliotekarkę, Iwoną Picheta, lekturnika rysunkami wypożyczonym książek:  pierwsze miejsce zdobyła Lenka Giemza, drugie Gabrysia Ciołak, trzecie Julia Wychowaniec, Alicja Wychowaniec. Wielkie podziękowania za propagowanie czytelnictwa należą się wychowawczyni oddziału przedszkolnego pani Ani Kowalczyk.

Pierwszoklasiści w czasie przerwy w towarzystwie starszych koleżanek i kolegów przeszły do biblioteki, aby poznać zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Iwona Picheta