Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

Utworzono dnia 27.11.2018

Bibliotekarka patrzy w okno,
Wnet zgaśnie jasny lampy krążek,
Lecz nie wie, co to jest samotność,
Bo nie jest sama pośród książek.

                                                                Włodzimierz Ścisłowski "Bibliotekarka"

 

Październik to szczególny miesiąc w życiu bibliotek szkolnych, jest to miesiąc obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych w 1999 r. (ang. International Association of School Librarianship).  Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – jest to już cały październik. Miesiąc poświęcony bibliotece ma na celu: zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiał: „Książka to przyszłość”.
W związku z miesiącem bibliotek w naszej szkole realizowane były następujące działania promujące czytelnictwo, książki  i bibliotekę szkolną.

 Z początkiem miesiąca otworzyliśmy małą czytelnię, w której młodzi czytelnicy czyli uczniowie klas pierwszych, mogli zapoznać się z zasobami naszej biblioteki. Został im przedstawiony regulamin korzystania z czytelni oraz z biblioteki.

Kolejnym punktem Naszego święta była akcja BOOKCROSSING (inaczej książkokrążenie lub uwolnienie książki). Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród najmłodszej części uczniów naszej szkoły, dlatego najbardziej zapaleni czytelnicy tj. Justynka Kołodziejczyk, Staś Picheta i Lena Giemza uczniowie klasy 1, pod koniec miesiąca dostali pamiątkowe dyplomy i upominki.

 Co czwartek na długiej przerwie organizowane było wspólne, czwartkowe czytanie wierszy Juliana Tuwim i Jana Brzechwy. W każdy czwartek przygotowane wiersze czytała inna klasa, i każda z tych klas miała inny pomysł na przedstawienie wierszy. W pierwszy czwartek wspólne czytanie zainaugurował Samorząd uczniowski (Kinga Fraczek, Kamil Mróz, Daria Komisarczyk) , potem była  klasa V (Maja Szymniak, Jakub Piotrwoski, Adam Wychowaniec, Oliwia Wychowaniec i Alicja Kurczyńska). Trzeci czwartek należał do klasy VI (Daria Komisarczyk, Emilia Laosta), która czytane wiersze przez nauczycielki Anna Sitek –Żmuda i Iwona Picheta, postanowili przedstawić  w teatrzyku  kukiełek. Przedostatni czwartek wiersze Jana Brzechwy, zostały odśpiewane przez uczennice klasy VIII (Kinga Fraczek, Amelia Zimna, Anna Gad, Ciszek Karolina, Czeszek Weronika, Stella Jankowska, Martyna Spurek, Gorzelak Eliza, Komisarczyk Dagmara). Największe przeboje z filmu ,,Akademia Pana Kleksa” tj. ,,Kwoka” ,,Leń, ,,Na wyspach Bergamutach” czy ,,Kaczka Dziwaczka” rozbrzmiewały dla uczniów naszej szkoły.

 W ostatni dzień października, uczniowie oddziału przedszkolne zostali przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki oraz zostały rozstrzygnięte konkursy  ogłoszone z początkiem miesiąca: konkursów na zakładkę do książki dla uczniów klas 0-4, stworzenie ilustracji do książki ,,W pustyni i w puszczy” dla uczniów klas V-VIII oraz dla wszystkich, nie zależnie od wieku, plakatu promującego bibliotekę szkolna. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział
w konkursach, zostali nagrodzeni za udział, zaangażowanie, kreatywność i pomysłowość.

Zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzania biblioteki nie tylko raz w roku, z okazji jej imienin, ale zawsze kiedy tylko przyjdzie Wam ochota.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wyrazy sympatii i pomoc
w przeprowadzeniu tego święta.

 

Iwona Picheta