Konkurs religijny z 1050 rocznicą Chrztu Polski w tle

Utworzono dnia 14.05.2016

Każdego roku wiosną w Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej odbywa się konkurs religijny. Konkurs uroczyście rozpoczęła pani dyrektor Agnieszka Prędota-Gad. Przypomniała uczniom jak ważna jest wiedza o naszej kulturze i historii. W 1050 rocznicę chrztu Polski uczniowie pochwalili się swoją wiedzą z zakresu historii architektury oraz z przeznaczenia i znaczenia różnych elementów kościoła.

Uczestnicy musieli zgłębić historię katedry kieleckiej, a także w formie plastycznej przedstawić swój kościół parafialny. Najbardziej podobała się wszystkim makieta kościoła WNMP w Strawczynie przygotowana przez Karolinę Berniker.

Do etapu gminnego zgłosiły się tylko cztery szkoły: SP Ruda Strawczyńska, SP Niedźwiedź, ZPO Promnik, ZPO Strawczyn wraz ze swymi katechetami. Uczniowie rozwiązywali test, odpowiadali na pytania, rozpoznawali na zdjęciach elementy kościoła. Wszyscy uczestnicy prawie bezbłędnie udzielali odpowiedzi. Różnica punktowa była minimalna. O ostatecznym wyniku zadecydowała konkurencja, w której uczniowie sami decydowali za ile punktów odpowiadają. Brak odpowiedzi lub odpowiedź błędna skutkowały punktami ujemnymi. Ostatecznie najwięcej punktów zdobyła drużyna ze SP Rudzie Strawczyńskiej, na drugiej pozycji uplasował się ZPO Strawczyn, na trzeciej SP Niedźwiedź, a na czwartej ZPO Promnik. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk pani dyrektor pamiątkowe dyplomy oraz upominki (książki i przybory plastyczne). Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do kolejnego konkursu, który odbędzie się za rok.

mgr Aldona Grzyb