ANDRZEJKI, ANDRZEJKI!

Utworzono dnia 05.12.2016

W czwartek, 24 listopada uczniowie naszej szkoły wspólnie bawili się i tańczyli do ulubionych piosenek na imprezie andrzejkowej. Były zabawy i wróżby traktowane przez wszystkich „z przymrużeniem oka”.

Zwyczaj wróżenia znany jako „jędrzejki lub „jędrzejówki” popularny był we wszystkich rejonach Polski, a także w innych państwach Europy. Znane były również w krajach śródziemnomorskich. Pomimo tak szerokiego zasięgu występowania, pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest dokładnie wyjaśnione. Wiadomo jednak, że w Europie na dobre przyjęły się w XII wieku. Do Polski przywędrowały w XVI wieku.

Według innych źródeł kult św. Andrzeja wywodzi się z wierzeń niemieckich, gdzie świętego uważano za najlepszego ze wszystkich. W kościele katolickim dzień św. Andrzeja zamyka rok kościelny, zaraz po nim następuje adwent - czas pokory, postów i modlitw w oczekiwaniu na narodzenie Syna Bożego.